تلویزیون SUHD چیست

شرکت ها هر ساله کلمه و فناوری جدیدی را در تلویزیون های خود استفاده می کند.
حال سوال ما این است که تلویزیون SUHD به چه معنی است و چه تفاوتی با UHD یا ۴k دارد؟ ما در این مطلب سعی کردیم مفهوم SUHD را به طور کامل برای شما شرح بدهیم و همچنین بهترین تلویزیون های SUHD را برای شما معرفی کردیم

تلویزیون SUHD چیست

شکل- تلویزیون SUHD چیست

تلویزیون ۴K یا UHD و SUHD چیست؟

احتمالا کلمات ۴K و (UHD (Ultra High Definition را تا به حال زیاد شنیده اید. با این که در حالات عادی ممکن است این دو کلمه به جای هم به کار روند اما از نظر صنعت سینما این دو واژه با یک دیگر متفاوت اند . همانطور که می دانیم رزولوشن و وضوح در واقع همان تعداد پیکسل‌ های عمودی صفحه نمایش آنهاست. در صنعت سینما منظور از واژه ی ۴K، رزولوشن ۴۰۹۶ ×۲۱۶۰ می باشد حال آنکه در صنعت نمایشگر های خانگی منظور از واژه (Definition UHD (Ultra High، رزولوشن ۳۸۴۰×۲۱۶۰ می باشد. بنابراین ۴K در اصل استاندارد سینما است.

(UHD (Ultra High Definition استاندارد تولیدکنندگان نمایشگر و تلویزیون و تولید کنندگان محتوا است. همانطور که ملاحظه می‌ کنید UHD و ۴K متفاوت هستند و در حالی که تمامی تلویزیون‌های موجود برچسب ۴K را یدک می‌ کشند، در واقع از رزولوشن UHD بهره می ‌برند. اما استفاده‌ سازندگان تلویزیون از نام ۴K به دلیل عدم آگاهی از تفاوت دو استاندارد ذکر شده نیست. بلکه به گفته خودشان به دلیل بازاریابی و فروش بهتر است. اخیرا نیز برای رفع این ابهام از عبارت ۴K UHD برای محصولات خود استفاده می ‌کنند.

هر کمپانی برای شناساندن این نوع از کیفیت تصویر محصولات خود از نام های دیگری استفاده می کند.

– نام استاندارد ۴K در تلویزیون های سامسونگ : UHD TV
– نام استاندارد ۴K در تلویزیون های ال جی : ۴K Ultra HD TV
– نام استاندارد ۴K در تلویزیون های سونی : ۴K Ultra HD TV
– نام استاندارد ۴K در تلویزیون های ویزیو: ۴K Ultra HD TV

در کل تمام این نام ها بیانی دیگر برای کیفیت UHD می باشند.

تلویزیون SUHD چیست

تاریخچه SUHD

سال‌ها پیش با تولد نسل جدید تلویزیون‌های رنگی که اساس کار آن‌ها بر کریستال مایع بود، شرکت‌های سازنده تلویزیون، کم کم به این فکر افتادند که از رقیبان خود پیشی بگیرند و در تولید تلویزیون حرفی جدید و منحصر به‌ فرد بزنند. در این راستا، بسیاری از این شرکت‌ها برای نمایش طیف وسیع‌تری از رنگ‌ها، به دنبال ماده‌ای بودند که در کنار کریستال مایع، تصویری ایده‌آل و بی‌نظیر ارائه دهد.

چند سال پیش شرکت های تولید کننده‌ی تلویزیون در ساخت تلویزیون از کریستال مایع استفاده می کردند و کم کم سعی می کردند که در کیفیت تصویر با هم رقابت کنند و فکر می کردند ببینند چه ماده ای را با کریستال مایع قاطی کنند تا کیفیت تصور بهتر شود و کم کم پی بردند که اگر ذرات نیمه هادی نانو کریستال را به ان اضافه کنند کیفیت تصویر بهتر می شود اما متاسفانه از انجا که برای ساخت این مواد احتیاج به ماده سمی کادمیوم بود بسیار از شرکتهای تولید کننده‌ی تلویزیون از ادامه‌ی راه منصرف شدند و اما بسیاری هم بدون توجه به خطرات احتمالی به راه خود ادامه دادند.

در آن زمان هم سامسونگ به مدتی محدود کار روی این فناوری را متوقف کرد. اما در سال ۲۰۰۱ ان را به بخش R&D خود واگذار کرد که در مورد این فناوری تحقیق کنند تا بتوانند بدون استفاده از ماده‌ی کادمیوم، نانو کریستال بسازند و پس از تحقیقات فراوان توانستند که در سال ۲۰۱۵ به این موفقیت دست یابند. و سرانجام سامسونگ از تلویزیون های SUHD خود پرده برداشت و این تکنولوژی انحصارا در دست سامسونگ بود.

تلویزیون SUHD چیست ؟

SUHD مخفف Super Ultra High Deffinition (سوپر اولترا اچ دی) می باشد. در تلویزیون‌های SUHD روشنایی صفحه‌ی نمایشگر تلویزیون از مدل های دیگر ۵/۱ تا ۵/۲ برابر بیشتر شده است ولی همان میزان مصرف برق را دارد که این دستاورد، ناشی از بهبود ساختار پنلی و الگوریتم آنالیز تصویر انحصاری سامسونگ است. از دیگر ویژگی‌های این محصول دوست‌ دار محیط زیست سامسونگ می‌ توان به مصرف برق بهینه ی این تلویزیون ها اشاره کرد. در ساخت تلویزیون‌های SUHD از لامپ‌های LED بدون جیوه استفاده شده است. از سوی دیگر بهره‌ گیری از حسگر زیست‌ محیطی که نور پس‌ زمینه را با توجه به نور محیطی تنظیم می‌کند موجب شده تا در مصرف برق صرفه‌ جویی شود. لازم به ذکر است که کمپانی قدرتمند سامسونگ همگام با استفاده از این تکنولوژی، قابلیت های انحصاری نیز استفاده کرده است که این ویژگی ها باعث افزایش کارایی تکنولوژی فوق العاده‌ی SUHD شده است.

هر کمپانی برای شناساندن این نوع از کیفیت تصویر محصولات خود از نام های دیگری استفاده می کند.

– نمایشگرهای بالاتر از ۴K در تلویزیون های سامسونگ : SUHD
– نمایشگرهای بالاتر از ۴K در تلویزیون های ال جی : Super UHD
– نمایشگرهای بالاتر از ۴K در تلویزیون های سونی : ۴K HDR
– نمایشگرهای بالاتر از ۴K در تلویزیون های ویزیو: Ultra HD HDR

source

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس مستقیم